Mit csináljak, hogy a gyerekeim között ne legyen testvérféltékenység? Első gyerekesként azt hinnénk, ez a testvér születésének a legnehezebb momentuma. De nem. Ami még ennél is nehezebb kérdés: Mit csináljunk, hogy a testvérek ne öljék egymást?
Sokszor sérelmezik, hogyha gyereknevelésről van szó, mindig az anya-gyerek kapcsolat kerül központba. Jogosan merül fel a kérdés: mi van az apával, és mi van az egyéb társas tapasztalatokkal: rokonokkal, pedagógusokkal? Ők nem számítanak? Igazságtalannak tűnhet minden felelősséget az anyák nyakába varrni. Ha kiegyensúlyozott a gyerek, akkor jól neveli az anya, ha szorongó vagy agresszív, akkor vacak anyja lehet. Hogy is van ez?
A mesék nyelvi készségekre gyakorolt hatásának vizsgálatakor kiderült, hogy a lányoknak különösen hasznos a férfihangtól hallott mese, ezért az apáknak is olvasniuk kellene.
Az első gyermek érkezése a legcsodálatosabb dolog, mely egy pár életében bekövetkezhet. Azonban, mint minden ez is rengeteg tanulással jár, pláne a mamák számára, hiszen ők töltik a legtöbb időt a picivel.
Ha kiderül, hogy babát vársz, természetes, hogy szinte rögtön elkezdesz neveken agyalni, hiszen ez is egy izgalmas része a gyermekvállalásnak. Összeszedtük neked, hogy a környező országokban milyen fiú-és lánynevek most a menők, hátha a „magyar változatuk” neked is megtetszik...
Az első gyerek születése ebből a szempontból a legmeghatározóbb, hiszen akkor még fogalmunk sincs, hogy mihez kezdjünk vele, mire számíthatunk, hogyan fogjuk megoldani azokat a helyzeteket, amelyekkel nincs semmi tapasztalatunk. Aztán belerázódunk, és kapjuk a gyerekünktől sorra a leckéket, amelyekből tanulhatunk róla, magunkról és a felnőttségről. Az első gyerek nyugodt szívvel felfogható egy önismereti kurzusnak, ami egy életen át tart.
Féléves kor táján a tápszeres kisbabáknak is adhatunk már szilárd ételeket: finom gabonakásákat, zöldségpürét és friss gyümölcsöt. Hogyan érhetjük el, hogy szívesen és kíváncsian fogadja az új ízeket? Mikor vehetünk búcsút végleg a cumisüvegtõl?
Az ember belefárad, ha mindig ugyanazt kell elmondania.Elmondja százszor, ezerszer, variálva,türelmesen, ingerültebben, aztán belefásultan ismételgetve.Kutatások szerint egy átlagos 3 évesnek 800-szor kell hallania egy-egy szabályt, kérést, elvárást, mire bevésődik.Itt a megoldás: nem mondtad elégszer!De már túlvagy az ezrediken is és még semmi hatás.
Ez a kérdés általában úgy szokott felmerülni, hogy az anyuka megkapja azt a “jótanácsot”, hogy már nem kéne szoptatnia, mert “egy éves kor után nincs a tejben semmi”, meg “úgyis eszik a baba már mást is” és a tuti véleményt, hogy “túl anyás lesz, soha nem fog róla leszokni”. De vajon lehet-e a szoptatás “rossz szokás” a baba részéről és mi az az ideális időpont, amikor már nincs szüksége a babának anyatejre.