Jump to content

HOGYAN ÜNNEPELJÜK A GYEREKNAPOT?

2016. 05. 23. 08:57

Könnyű dolgunk van, ha a csemeténk születésnapjáról, névnapjáról van szó, sőt a nagyobbak esetében a ballagásra is van ajándékötletünk, a karácsony és a húsvét sem okoz különösebb fejtörést, de a gyereknap valahogyan mégis „kilóg”.

Többekben először maga a kérdés merül fel: ünnepeljük-e a gyereknapot?

Szerintük igen, érdemes megemlékeznünk róla, mert ez a nap egyrészt a saját gyerekünkről szól, másrészt pedig közvetetten ezzel tisztelgünk a civil szervezetek gyermeki jólét érdekében tett mindennapi erőfeszítései és küzdelme előtt, együtt emlékeztetjük magunkat és a környezetünket a gyerekekkel való harmonikus és tiszteletteljes élet jelentőségére és mindarra, amit a gyerekek adnak nekünk, felnőtteknek.

Ha ezek után úgy döntünk, hogy szeretnénk május utolsó vasárnapját (ami idén 29-ére esik, de sok helyen az egész hétvége a gyereknap szellemében telik) megünnepelni, máris itt a következő kérdés: Jó, de hogyan? Milyen ajándékkal készüljünk? Elég egy kis apróság vagy ilyenkor valami komolyabbat szokás venni?

Erre is van ötletünk. Szerintünk az ajándékozást hagyjuk a többi ünnepre, amikor inkább van ennek hagyománya, most inkább a közös programra, az aktív pihenésre helyezzük a hangsúlyt. Egy különleges, együtt töltött élmény többet jelent bármilyen tárgyi ajándéknál.

Mire figyeljünk ezen a kiemelt napon?

Először is a gyereknek fontos, hogy együtt legyen a szűkebb vagy tágabb család (ahogyan nekünk és a gyereknek kellemes). Ha lehet, aznapra próbáljunk meg elszakadni a sürgős elintéznivalóktól, a halaszthatatlan munkától, a napi teendőktől. Készüljünk egy kicsit „előre”, osszuk el a hét többi napjára a feladatokat, így megmarad a szabad szombat-vasárnap. (Persze ez nekünk is jót fog tenni.)

A program tervezésénél tartsuk szem előtt, mit szeretne a gyerekünk, milyen tevékenység okoz neki örömöt, és ez alapján válasszunk. Ne menjünk kirándulni, ha a gyerek legszívesebben egy játszóházban töltené az idejét, ne vigyük állatkertbe, ha általában tíz perc után jobban leköti a pereces stand választéka, mint a napon sütkérező oroszlánok. Próbáljunk meg az ő „bőrébe bújni” és úgy átgondolni, mi lenne a legjobb program. Célszerű olyan rendezvényt választanunk, ahol változatos programmal készülnek a szervezők, mert ez garantálhatja, hogy nem fog unatkozni.

Ne csak fejben, hanem lélekben is készüljünk az ünnepre! Ahogyan a hagyományos családi alkalmakkor (pl. karácsony, születésnap) megváltozik a napirend, átalakulnak a hétköznapi szokások, úgy ezen a napon is elengedhetjük magunkat. Nyugodtan lehetünk egy kicsit „lazábbak”: szülőkkel közös sorverseny, egymás után három meseelőadás, egy vattacukor, egy pónilovaglás, későbbi lefekvés, extra mese most belefér, hiszen kicsit kirúgunk a hámból. Persze ez nem jelenti azt, hogy aznap ne legyenek szabályok és mindent csináljunk úgy, ahogyan a gyereknek tetszik, de legyen meg az ünnep különlegessége. Nem mondjuk, hogy könnyű a dolog, mert ilyenkor a gyerekek hajlamosak egy kicsit feszegetni a határokat, de mindenképpen érdemes megtanítanunk nekik, mi fér bele egy ünneplésbe és mi az, ami már nem elfogadható viselkedés.

Most már nincs is más feladatunk, mint kiválasztani a legjobban tetsző programot!

Az interneten számos ajánlatot találunk: vízközeli vagy erdei, mesei vagy western témájú, ingyenes vagy jegyvásárláshoz kötött rendezvények kínálatából válogathatunk és biztosak vagyunk benne, hogy megtaláljátok, amit szeretnétek.