Jump to content

Mennyi az annyi? Útmutató szülőknek

2018. 10. 30. 19:00

Ki ne szeretné az édességet? Társat jelenthet egy csokoládé örömünkben, bánatunkban, megfelel ajándékként és kiváló csemege lehet beszélgetéshez, filmnézéshez is. Nemtől és kortól függetlenül rajongunk az édességekért.

Az édességeknek pedig megannyi változatuk van. A nagyon egészségtudatos családokban még a nasis kosárkában is valamilyen egészséges gyümölcs, vagy minimalizált cukortartalmú finomság lapulhat, de talán olykor-olykor még ott is feltűnhet valamiféle cukortartalmú finomság. A cukor ugyanis kell, de nem mindegy, hogy mennyit viszünk a szervezetbe.

A felnőttek is rajonganak az édességért, és szívesen el is fogyasztunk egy szelet csokoládét, miért várnánk el a gyerekektől, hogy ők mellőzzék az életükből? Az anyatejes táplálással is cukorhoz jutnak a csecsemők, így az édes íz nemhogy nem idegen a gyerkőcök számára, hanem különösen kellemes. A cukron kívül azonban vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz, zsírhoz is hozzájut a baba az anyatejjel együtt. A babák létszükséglete az anyatej.

Nem azzal van gond, hogy a gyerekek fogyasztanak-e cukrot, hanem azzal, hogy mennyit. A túlzott cukorfogyasztás ugyanis nemcsak túlsúlyt, rossz fogakat eredményezhet, hanem az érzelmek kordában tartását is megnehezíti. Márpedig sok szülő a gyermekét éppen édességgel próbálja megnyugtatni. Rossz politika. A mai ételek és édességek többsége finomított cukrot tartalmaznak, amely azonnal megemeli az inzulin szintjét, de a vércukor szintje legalább olyan hirtelen le is csökken, amely éhségérzetet ad. Ördögi kör. A finomított cukor másik jellemzője, hogy annak lebontásához B1-vitamin elvonása kell a szervezettől, amely ingerültséggel is járhat.

Szülőként mindenképpen az a vágyunk, hogy gyermekünk egészséges legyen. Ennek alapja persze az megfelelő étkezés is. Nem arról van szó, hogy az egészséges étrendbe ne tartozhatna bele némi édesség is, de a mértékletességet tartani kell.

Eleve azzal kell számolni, hogy majdcsak minden általunk fogyasztott ételben van cukor, amely a napi cukorigényünk egy részét ki is teszi. Ha ezen felül még édességet is eszünk, nemcsak hogy meglesz a napi limitünk, de jócskán túlszárnyalhatjuk. Emellé persze az társul, hogy mozgásszegény életet élünk, így a nagyobb cukorfogyasztás eredménye a hízás. Ugyanez érvényesül a gyerekek esetében is.

Ha kordában szeretnénk tartani gyermekünk cukorfogyasztását, akkor korosztályonként figyelembe kell venni az optimális határokat. Ez azt jelenti, hogy a 4-7 éves gyerekek 19 gramm cukrot ehetnek naponta (vagyis ez öt teáskanálnyi cukornak felel meg), a 6-10 éves gyerekek 24 gramm cukrot fogyaszthatnak (hat teáskanálnyi), 11 éves kortól pedig 30 gramm cukor lenne az ideális (hét teáskanálnyi).

Eleve a szülőnek illik jó példával szolgálni a gyermekének, vagyis ne csak egészséges finomsággal kínáljuk a gyerekeket, de tőlünk is azt lássák, ezért mindig legyen otthon gyümölcs és zöldség. A cukrozott üdítők helyett víz vagy enyhén ízesített ásványvíz jelentse a folyadékpótlást. Vonjuk be a gyerekeket az ételek elkészítésébe. Az édesség se a jutalmazás, se a lenyugtatás eszköze ne legyen.

További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: babasoldal.co.hu | képek: pixabay.com)