Emlékszem, hogy egy csatornán láttam az Amerikában olyan divatos, a gyerekek számára rendezett szépségversenyéről, az arra jelentkező gyerekek szereplését bemutató dokumentumfilmre. Sokszor volt az az érzésem, hogy ez egyáltalán nem a gyerekek álma, vágya, hanem inkább a szülőkké. Sőt leszűkítve: leginkább az anyukáké. Mintha az anya elnyomott énje törne felszínre a gyermeke (általában kislánya) személyén, szépségén és tehetségén keresztül. A legtöbben azonban meg sem kérdezik a kicsiket, hogy van-e hozzá kedvük. A kényszerű szerepet teljesítő, gyerekként kiégő kis szépségek mellett láttam a végtelenségig affektáló, hisztis, öntörvényű minisárkányokat. Nem találtam az egészben semmi szépséget.
A közösségi médiának hála a minap is belefutottam több gyermekszépségverseny felhívásába. Elgondolkodtam, hogy vajon miért akarják a szülők megversenyeztetni gyermekeiket és az milyen hatással lehet rájuk?
Természetesen a szépségipar egy hatalmas üzletág és ebbe a gyerekek ugyanúgy beletartoznak. Hiszen a pelenka csomagolásán látható édes kisbaba azt sugallja az anyukáknak, hogy az ilyenbe bugyolált popsijú kicsi is ilyen szép és boldog. Ez persze más termékekre ugyanígy igaz. Tudat alatt elérik a reklámok, a csomagolásokon látott fotók a hatásukat. Az így megjelenő fotók alanyai olyan csemeték, akiket a szüleik versenyeztettek.
Melyik szülő mellkasa ne dagadna, ha rajtuk kívül mások is észre vennék gyermekük szépségét? Valljuk be őszintén, hogy a közösségi médiában kiposztolt fotókkal is az a szándékunk, hogy visszaigazolást nyerjünk barátoktól, ismerősöktől gyermekünk bájosságát illetően. A szépségversennyel is pontosan ez a helyzet.
Amúgy is azt a világot éljük, hogy egymást követik a tehetségüket és szépségüket megmutató műsorok, így a szépségverseny egyfajta előképzést jelent az idegenek előtti megmutatkozásra, szereplésre. Emellett pedig hajtóerőt jelenthet a versenyek nyereményei, a további megjelenési lehetőségek.
Hosszú távon mindenképp veszélyt jelent a gyermekek személyiségfejlődésére az a világ, amelyet a szépségversenyek képviselnek. Habár a kislányok szeretnek hercegnői státuszban tündökölni, de azt farsangkor vagy otthon betölthetik. Az állandó versenyzés önértékelési, testkép- és táplálkozási és más mentális problémához vezethet.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!