Még hogy egy gyermek stresszes? Hogy is lehetne, hiszen semmilyen felelősségük nincs. Az lehet, hogy olyan komoly terhekkel nem találkoznak, mint a felnőttek, de mégiscsak többféle teher nyomhatja a vállukat. Igenis jelentkezhet a stressz jele a gyerekeken, csak ezt a szülőknek is észre kell venniük.
A gyermekek sokat változnak és fejlődnek, ez pedig azt is jelenti, hogy a fizikai fejlődésen túl érzelmi és értelmi változások is bekövetkeznek. Ebben az időszakban különösen érzékenyek arra, ami a környezetükben történik és ezáltal hajlamosabbak a stresszre. Még az óvoda, az a hely, ahol csupán a játékról szól az élet is okozhat frusztrációt a gyerekekben, hiszen jóval többet kell tenniük a játszáson: alkalmazkodás, szabálytartás, kortársakkal való kapcsolatalakítás, szeparációs szorongás.
Minden gyerkőc máshogy küzd meg a stresszel, de a szülőnek észre kell vennie, ha gyermekénél valami nem stimmel:
- nyugtalan alvás
- megváltozik az étkezési szokás,
- szomorú, lehangolt,
- dühös
- akár hisztiroham is jelentkezhet,
- gyakrabban panaszkodik valamilyen fájdalomra.
A szülő abban segíthet, hogy a jelek felismerésével sem esik pánikba. Nyugodtan igyekszik beszélgetni gyermekével és megfelelő környezetet biztosít ahhoz, hogy a csemete tudjon pihenni. Ez azt is jelenti, hogy érdemes lecsökkenteni a tv és a telefon használatát. Fontos, hogy érezze a biztonságot és a szeretetet, ezért az ölelés és a puszi egy nap sem maradhat ki a repertoárból.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!