A helikopter szülő kifejezés talán teljesen ismeretlen lehet, van aki már hallotta, de nem tudja, hogy mit is jelent. Azokra a szülőkre használják ezt a szót, akik gyermekük közelében vannak állandóan. Sőt szinte a fejük felett köröznek, csak hogy mindenre rálássanak, azonnal megvédhessék gyermeküket, ha kell. Jól érzékelhetően túlféltő szülők ezek.
Minden szülő félti a gyermekét a rossztól, azonban nem lehetünk a nap minden percében mellettük. A baj akkor is bekövetkezhet, ha egy tapodtat sem mozdulunk gyermekünk mellől. A helikopter szülők ráadásul nem veszik figyelembe gyermekük életkorát és szükségleteit sem, hanem azon túl akarnak teljesíteni. Nemcsak mindenben támogatják a gyerkőcöt, hanem ezáltal jóval kevesebbet követelnek tőlük. Így egy élhetetlen szerencsecsomag kerülhet ki a szülők kezei közül, amellyel megnehezíthetik saját gyermekük életét.
Talán a gyors haladás érdekében még te is öltözteted a már iskolás gyermekedet? Nos, lehet az idő szűkére is fogni azt, hogy saját magunk öltöztetjük azt a gyereket, aki már rég képes lenne erre egyedül is, azonban talán jó érzéssel tölthet el, hogy még gondoskodsz róla.
A gyerekeknek azonban szükségük van az önálló feladatvégzésre. Igénylik is, és ha jót szeretnénk velük tenni, akkor hagyni kell, hogy tanuljanak, tapasztaljanak, gyakoroljanak. Az életkoruknak megfelelő házimunkába való bevonás már legyen teljesen természetes. Ám ha a szülő helikopter, akkor érezteti gyermekével, hogy az időigényes, veszélyes, túl sok időbe kerül, így a szülő kiveheti a munkát a gyerkőc kezéből.
A helikopter szülő természeteses vágya az, hogy gyermekét biztonságban tudja. Igazából csak szeretni, védeni akarná, de maga sem veszi észre, hogy ezzel csak nehezíti gyermeke útját. A túlféltő szülők nem engedik bele gyermeküket olyan helyzetekbe, amelyben esélye lenne a csalódásra, a kudarcra. Márpedig az a való világ, hogy az élet nem mindig csak sikerrel jár. A kudarcok tanítanak, erősítenek, tapasztalattal vérteznek fel.
A helikopter szülők attól is tartanak, ha gyermekük túl önállóvá válik, és akkor a szülői szerepük megtörik, életük attól a pillanattól kezdve értéktelenné válik. A túlféltett gyermek bizonytalanabbak, kevesebbnek érzik magukat a többieknél, szoronghatnak és akár a társas kapcsolataikban is elszigetelődővé válnak.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!