A szúnyogok által terjesztett, Afrikából induló zika eddig nem volt különösebben érdekfeszítő vírus sem a kutatóknak, sem a hétköznapi embereknek. Úgy tűnt, a néhány napig tartó lázzal, enyhébb fájdalommal járó tüneteken kívül a Zika veszélytelen (vagy legalábbis minimális eséllyel veszélyes), ezt azonban kénytelenek vagyunk most felülbírálni.
A Zikát valószínűleg kapcsolatba lehet hozni a mikrokefália nevű fejlődési rendellenességgel, amely viszont nagyon aggasztó hír.
A mikrokefália, azaz az úgynevezett kisfejűség azt jelenti, hogy az újszülött csecsemők a normálisnál kisebb fejjel és fejletlenebb aggyal jönnek a világra. A kutatók most azt figyelték meg, hogy ahol a Zika terjed, ott az egyébként igen ritka mikrokefália előfordulása is gyakoribb. Az utóbbi hónapokban Brazíliából jelentettek sok esetet, de a fejlődési rendellenesség már más országokban is felütötte a fejét az amerikai kontinensen. Dél-Amerika mellett az északi területeken is.
A Zikát 1947-ben Ugandában azonosították, a fent említett okok miatt eddig a vírus nem adott okot a komolyabb vizsgálatra, most azonban ez a helyzet megváltozik. A cél az, hogy elkészüljön egy hatásos oltóanyag, addig viszont a lehető legtöbb eszközzel védekezni kell a vírus terjedése ellen.