5. Könnyező, váladékos szem
Általában kötőhártya gyulladásra utal! Szigorúan tilos ezzel közösségbe menni, hisz itt is elmondhatjuk, hogy az első napokban fertőz leginkább. Viszkető, piros, váladékos szemmel mindenképp menjünk gyerekorvoshoz.
6. Fülfájás
A fülfájást is komolyan kell venni, a közösséget ilyenkor felejtsük el. A fájdalomcsillapításon kívül, pláne magas láz mellett orvosi vizsgálat javasolt.
7. „Mondva csinált fájdalmak”
beteggyerek_pecsma2A gyerek bármilyen fájdalomra panaszkodik, figyeljünk rá. A lelki eredetű problémák feltérképezésére a legjobb módszer a figyelemelterelés. A gyermek reggel nem akar óvodába, iskolába menni, pld. hasfájásra, fájó lábra hivatkozik, próbáljuk kreatív ötlettel, a helyzetből való kizökkentéssel tesztelni. Amennyiben a figyelem elterelésre jól reagál, későbbiekben nem jelez fájdalmat, akkor nincs komoly baj. Azonban, ha nem sikerül eltérítenünk, akkor vegyük komolyan. Egy vakbél- vagy egy csipőizületi gyulladástól szenvedő gyereket nem tudunk játékra bírni.
8. Éjjeli hasmenés, hányás után semmiképp ne vigyük közösségbe a gyereket!
Levert, erőtlen, szüksége van legalább 24 órányi tünetmentességre! Nem étrendbeli, hanem mennyiségi diétát tartsunk! Egyen azt, ami jól esik, de fokozatosan és keveset. A folyadékpótlásra figyeljünk, hányás után kanalanként itassuk hűtött folyadékkal folyamatosan a gyereket! Folyamatosan romló állapot – ha több folyadékot veszít, mint amennyit bele tudunk diktálni – esetén menjünk orvoshoz!
+1
Anyai és apai ösztön! Hallgassunk a megérzésünkre, ha azt észleljük, hogy a gyerek valamiért nincs rendben, pihenésre van szüksége, akkor szánjunk rá időt, igazoljunk neki 1-1 napot! Figyeljünk rá, beszélgessünk vele, ivott-e, evett-e…. az óvodában történt-e valami, kiírás, hogy van-e fertőző betegség, de lehetséges, hogy egyszerűen egy nyugodt, otthoni, szeretetteljes napra és feltöltődésre van szüksége, ilyenkor adjuk meg neki!